Edebiyatın gülen yüzü Pakize Başaran mezarı başında anıldı

Haberi sosyal medyada paylaşın!

Türk edebiyatına önemli eserler kazandıran yazar Pakize Başaran, vefatının birinci yılında Bandırma Şehir Mezarlığı’nda anıldı.

Türk edebiyatına önemli eserler kazandıran yazar Pakize Başaran, vefatının birinci yılında Bandırma Şehir Mezarlığı’nda anıldı. Anma törenine ailesi, yakınları ve sevenleri katıldı.Anma töreninde konuşan Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza, Pakize Başaran’ın hem edebiyata hem de topluma büyük katkılar sağladığını vurguladı. Mirza, “Pakize Başaran’ın birinci ölüm yıl dönümünde mezarı başında başta ailesine ve torunlarına başsağlığı diliyorum. Çok özel bir insandı. 100 yılı aşkın sürede ülkenin birçok olayına tanıklık etmiş ve topluma katkıda bulunmuş biriydi. Edebiyatımıza büyük katkılar yapmış bir yazar olarak, aynı zamanda dünyaya getirdiği insanlarla da topluma katkı sağlamıştır. Çocuklarını çok güzel yetiştirmiştir.” dedi.

“İNŞALLAH BANDIRMA YENİ TUNÇ BAŞARANLAR, PAKİZE BAŞARANLAR YETİŞRİRİR”

Başkan Mirza, konuşmasında Pakize Başaran’ın oğlu olan Türk sinemasının önemli yönetmenlerinden Tunç Başaran’ı da andı. Mirza, “Tunç Başaran da entelektüel birikimini bizlere aktarmış, Türk sinemasının en büyük yönetmenlerinden biriydi. Onu da sevgi ve saygı ile yad ediyorum. Pakize Başaran, son ana kadar geçmişi unutmayan ve yeni projeler hazırlayan bir insandı. Yazarlık böyle bir şeydir. Anlattıkları aklımızda yer etti. İnşallah Bandırma, yeni Tunç Başaranlar, Meriç Başaranlar ve Pakize Başaranlar yetiştirir.” dedi.

“BEN ZATEN ONUNLA BERABER YAŞIYORUM”

Pakize Başaran’ın kızı Meriç Başaran da anma töreninde duygusal bir konuşma yaptı. Meriç Başaran, “Hiçbir şeye benzemeyen bir acı yaşıyorum. Ne baba acısına, ne de  sevgiliye benziyor. Annesi hayatta olanlara sesleniyorum, onlara sarılın, öpün, koklayın. Pakize Başaran ölümsüzlere katıldı. Ben zaten onunla beraber yaşıyorum. Herkese teşekkür ederim,” dedi.

Törene katılanlar, konuşmaların ardından Pakize Başaran’ın mezarına karanfiller bıraktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir