Bandırma’nın Mahşer-i Cümbüş’ü

Haberi sosyal medyada paylaşın!

Doğaçlama tiyatro performansı ile seyircilerini çılgın çarkın içine alan Sahneye Düşenler ekibi 26 Ekim’de yeniden sahnede çıkıyor.

Sahneye Düşenler ekibi, doğaçlama tiyatro sporu ile görünenin arkasındaki iletişim biçimlerini ve hayata dair her şeyi sahneye taşıyor. Eskişehir’den Bandırma’ya üniversite okumak için gelen ve Sahneye Düşenler ekibinde yer alan Melih Yılmaz, ilk kez geçen yıl açılan başvuru üzerine ilk doğaçlama tiyatro deneyimini gerçekleştirdiğini söyledi. İstanbul’dan gelen iki eğitimci ile bu serüvene başladığını belirten Yılmaz, “Sahneye Düşenler ekibi olarak 9 kişiyiz. Mantık Hatası isimli bir ekibimiz daha var. Geçen yılki ekibimiz, bu yıl Sahneye Düşenler olunca mantık hatası ekibine yeni kişiler aldık ve bizim aldığımız eğitimleri onlara da verdik.” dedi.

“SEYİRCİLER FİKİRLERİ İLE DOĞAÇLAMALARI BELİRLER”

Sergiledikleri tiyatro sporu gösterisinde en temel özelliğin seyircinin aktif katılımının sağlanması olduğu vurgulayan Yılmaz, doğaçlama tiyatro sporu hakkında bilgi vererek “Oyuncunun doğaçlamayı başlatması için, seyircilerin katılımı ile oyuncuya yol gösterecek herhangi bir fikir, mekân, nesne, durum, yönelim belirlenir ve gösterilerde seyirci doğaçlamaları yönlendirir. Seyirciler fikirleri ile doğaçlamaları belirler. Oyun ise bu doğaçlamalar doğrultusunda şekillenir.” dedi.

“EN ÖNEMLİ UNSUR: EĞLENCE VE CİDDİYET”

Doğaçlama tiyatroda en önemli değerin ciddiyet olduğunu aktaran Yılmaz, “İlk sahneye çıktığımızda oyunumuza 90-100 kişi gelmişti. Oyunumuz pekiyi geçmemişti. Ekipçe konuşup bir yol çizdik. İşi daha çok ciddiye almaya başladık. İnsanlar gülse de oyun aralarında ağlamışlığımız var. Yaptığımız tiyatro sporunda ciddiyeti ve sahneyi korumak gerekir. İşin içine eğlence ve ciddiyet girince güzel bir atmosfer oluşuyor.” diye konuştu.

“TİYATRO SPORU İLE BİRÇOK DEĞER KAZANDIM”

Tiyatro sporunun kendisine kazandırdıklarına da değinen Yılmaz, “Ben işe, okula çok geç kalan biriydim. Sahnede aldığım disiplin ile bu davranışımı kırdım. Olaylara farklı açılardan bakabilme becerisi kazandım. İşbirliği ve dayanışmayı öğrendim. Daha çok sosyalleşme imkânı kazandım.” dedi.

“26 EKİM’DE HERKESİ BEKLİYORUZ”

Son olarak Sahneye Düşenler ekibinin 26 Ekim Çarşamba günü yeniden gösteri sergileyeceğinin önemle altını çizen Yılmaz, “26 Ekim Çarşamba akşamı saat 20:30 da seyircilerle tekrardan buluşuyoruz. Herkesi Barış Manço Kültür Merkezi’ne bekliyoruz. Girişlerimiz ücretsizdir.” şeklinde konuştu.

Haber: Belit PEKTEZEL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir