“Sağlam bina öldürmez”

Haberi sosyal medyada paylaşın!

Bandırma Kent Konseyi Başkanı Serdar Polat, deprem bölgesindeki izlenimlerini anlatarak “Yaşanan acı tarifsiz.” dedi.


Bandırma Kent Konseyi Başkanı Serdar Polat, yaşanan büyük felaketin ardından Bandırma Belediyesi’nin gönüllü ekibiyle bölgeye gitti. Deprem bölgesindeki izlenimlerini aktaran Polat, “Yaşamayan anlayamaz. Adıyaman’daki o felaket hepimizi derinden üzdü. Orada kalan vatandaşların hayat mücadelelerine şahit olduk. Birinci olarak en temel ihtiyacın barınma, ısınma ve hijyen olduğunu gözlemledik. Bandırma Belediyemiz ile birlikte 150 tane çadır teslim ettik. Acının ne kadar büyük olduğunu tarif edemem.” dedi.

“YARDIMDA KOORDİNELİ OLMAK ÖNEMLİ”

Bölgede dağıtım konusunda koordinesizlik olduğunu dile getiren Polat, “İnsanlar yaşadığı bölgeyi terk etmek istemiyorlar. Ama bölgede hijyen, çadır, barınma ve ısınma konusunda ciddi bir ihtiyaç var. Şu anda oradaki insanlar kendileriyle baş başa durumdalar. Erzak yardımının aile paketleri şeklinde hazırlanması çok önemli. Yardım kampanyasında buna dikkat edilmeli.” diye konuştu.

“BİZ DEPREME HAZIR DEĞİLİZ”

Bandırma’nın birinci dereceden deprem bölgesi olduğuna dikkat çeken Polat, “Fayların içerisinde bir noktadayız. Biz hazır olduğumuzu söyleyemeyiz. Özellikle bina stoğumuzun sağlamlığı ve 1/100.000lik plan çerçevesinde 1/5000lik planların hazırlanması çok önemli. Mevcut risk analizleri yapılmalı ve deprem eğitimi verilmeli. Afet sonrası koordinasyon çalışmaları yapılmalı.” dedi. Deprem felaketinin acısını yaşamak yerine önceden önlem alınmasının önemli olduğunu vurgulayan Polat, şu şekilde konuştu:

Adıyaman’da yan yana olan 3 binadan ikisinin yıkılması ve birinin yıkılmaması sağlam binanın asla öldürmeyeceği gerçeğini sunuyor. Sonuç olarak yaşanan acı tarifsiz. Oradaki vatandaşların hayata tutunması için yetkililerin harekete geçmesini öneriyorum.

STK’LAR ÇOK ÖNEMLİ

STK’ların önemine vurgu yaparak doğal afetlere karşı hazırlık yapılması gerektiğinin önemle altını çizen Polat, “Bu deprem sivil toplum kuruluşlarının da ne kadar önemli olduğunu ortaya çıkardı. Bandırma Kent Konseyi’nde canını dişine takarak çalışanlar, orada insiyatif alan STK’lar bu tür olaylar karşısında çok önemli. Biz depreme hazır değiliz. Çalışmalar yapmalıyız. Bilimsel veriler ortaya koyarak eylem planları hazırlamamız gerekiyor. “ dedi.

“BANDIRMA HALKINA VE YARDIMSEVER DUYARLI VATANDAŞLARIMIZA ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Bandırma’nın çok duyarlı bi kent olduğunu vurgulayan Polat, “Binlerce Bandırmalı buraya yardımlarını getirdi. İsmini bilmediğimiz kişiler yardıma koştu. Başta belediye olmak üzere bir çok oda ve STK da yardım kampanyamıza katılım sağladı. Balıkesir Tabibler Odası, Balıkesir Sağlık Platformu ve Bandırma Belediyemiz ile birlikte ilaç kampanyası başlattık. Doktorlarımız ve eczacılarımız bize destek verdi. Yardım kampanyasına destek veren vatandaşlara, konseyin Kadın ve Gençlik Komisyonları başkanlarına ve depremlerin ambalajlanması için herkese çok teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Haber: Belit Pektezel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir