Kadına yönelik şiddetin risk analizi yapılacak

Haberi sosyal medyada paylaşın!

İçişleri Bakanlığı İç Güvenlik Stratejileri Dairesi Başkanlığının sorumluluğunda ve Ankara Üniversitesinden Hukuk, Psikoloji ve Antropoloji bölümlerinden akademisyenlerin katılımları ile Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğünün işbirliğiyle “Kadına Karşı Şiddet İçeren Suçları İşleyenlerin Kriminolojik Profili” projesi kapsamında gerçekleştirilecek seminerlerin ilki Balıkesir Valiliği ev sahipliğinde yapıldı.

Balıkesir Öğretmenevinde düzenlenen seminere, Balıkesir Vali Yardımcısı İrfan Demiröz, İçişleri Bakanlığı İç Güvenlik Stratejileri Dairesi Başkanı Yaşar Çakmak, Cumhuriyet Savcısı Abdullah Fatih Bildik ile Bursa ve Manisa illerinden ilgili kurum temsilcileri katıldı. Seminere katılan İçişleri Bakanlığı Uzmanı Bilge Soylu, projede elde edilen bulguları paylaştı. Ayrıca, kadına karşı şiddet suçuna ilişkin risk analizi çalışması ile ilgili bilgilerin verildiği seminerde, kadına karşı fiziksel şiddet uygulamaktan (kasten öldürme ve kasten yaralamaya ilişkin maddeler kapsamında) hüküm giyen erkek mahkumların kriminolojik profilinin çıkarılması amacıyla anket ve yüz yüze görüşmelerle bilimsel saha çalışması gerçekleştirildiği aktarıldı.

Proje çalışmaları kapsamında elde edilen bulguların ikincil analizinin yapıldığı da verilen bilgiler arasında yer aldı. Seminere katılan katılımcıların görüşleri doğrultusunda, “Kadına Karşı Şiddet İle Mücadele Risk Yönetim Planları” hazırlanması amaçlanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir