Eti Maden’de “Rotasyon” Krizi

Haberi sosyal medyada paylaşın!

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Özgür Aras, yeni yıla girilmesinin ardından Eti Maden İşletmeleri’nde yeni görev yeri değişikliklerinin gündeme gelmesi üzerine açıklama yaptı.

 Eti Maden İşletmeleri’nde 2022 yılında gündemde olan ‘Görevde Yükseltme Sınavı’nın ardından yeni yılda yeni görev yeri değişiklikleri gündeme oturdu. Eti Maden emekçilerinin Görevde Yükseltme Sınavı’nın şokunu hala atlatamamış olduklarını dile getiren Başkan Yardımcısı Aras; “2022 yılının son haftasında çalışanların iş huzurunu bozan, iş ahengini yaralayan yeni görev yeri değişiklikleri fırtınası ile karşı karşıya kaldı. Üretim ve satış rekorları kıran, ülke ekonomisine çok ciddi katkı sağlayan bir kurumda bu başarılı işlerin altında fedakârca emekleri bulunan kamu çalışanlarının görev yerleri hangi saik ve nedenlerle değiştirildiği anlaşılamamıştır.” şeklinde konuştu.

“‘GÖREVDE YÜKSELTME SINAVI’ BİR İNFİALE NEDEN OLMUŞTUR”

Eti Maden İşletmeleri’nde yaşanan sorunların başlangıcının tartışmalara yol açan yükseltme sınavı olduğuna dikkat çeken Aras; “Bu sınav sürecinde de yazılı sınavın ardından maalesef mülakat gerçekleştirilmiştir. Mülakat sonuçları neticesinde, yazılı sınavda çok yüksek puanlar alanlar, hayatın olağan akışına aykırı çok düşük puanlar verilerek elenmişlerdir. Bu durum kurum içerisinde ciddi rahatsızlıklar yaratmış, tam anlamıyla bir infiale neden olmuştur. Sonuçlara karşı her türlü baskıya rağmen onlarca itirazda bulunulmuş olup, bu konu gerek kişiler gerek konuya duyarlı davranan sendikalar tarafından yargıya taşınmıştır.”  dedi.

“TENZİLİ RÜTBE ALAN ÇALIŞANLARIN HEPSİNİN KADIN OLMASI BİR TESADÜF MÜDÜR?”

 Yaşanan sınav sürecinin ardından “Rotasyon” uygulaması ile birlikte çalışanların görev yerlerinin değiştirilmesine tepki gösteren Başkan Yardımcısı Aras; “Rotasyon adı altında; özünde tenzil-i rütbe olarak ‘Birim Sorumlusu’ pozisyonundaki arkadaşlarımız neden üretim sorumlusu pozisyonlarında görevlendirilmiştir?  Bu arkadaşların sicil notları memuriyet hayatları boyunca hep ‘A’ olmasına rağmen bir anda mı yaptıkları yöneticilik görevleri için yetersiz oldukları anlaşılmıştır?  Görev yeri değişikliklerinin; mülakat sonuçlarına itiraz edip, haklarını dava yoluyla arama çabası ile mi ilgisi vardır? Kurumumuzda; lojmandan çıkartılırım, başka bir şehre sürgün edilirim korkusu ile hakkını arama çabasına giremeyen birçok memur arkadaşımızın olduğu bilinmektedir. Böylesine üstü kapalı tehditlere boyun eğmeyip idari ve hukuki olarak haklarını arama çabalarımı neden olmuştur bu yer değişikliklerine?  Veya sendikal tercihleri midir görev yeri değişliklerinin nedeni? Aklımıza getirmek istemesek dahi bu görev yer değişikliklerinin aynı zamanda cinsiyetçi bir yönü de var mıdır yoksa tenzili rütbe alan çalışanların hepsinin kadın olması bir tesadüf müdür? Son seçenek olarak “E” şıkkı “HEPSİ” midir ?” diye konuştu.

“ETİ MADEN NE MEVCUT YÖNETİCİLERİN NE DE SİYASİLERİNDİR”

 Aras, Eti Maden Yönetimi’nin bu konularda dişe dokunur bir açıklama yapmadığı müddetçe, Eti Maden emekçilerinin zihinlerinde bu yaşananların verimliliği arttırma çabasından uzak, başka amaçlarla yapılan keyfi uygulamalar olduğu fikrinin kesinlik kazanacağını dile getirdi. Mevzuata aykırı bir şekilde, vekalet listesinde; bir başmühendisin bir normal mühendisin altında görevlendirilmesinin yapılan uygulamanın ne kadar keyfi olduğunun göstergesi olduğunu belirten Aras; “Bu yanlışlardan bir an önce vazgeçilmesi gerektiğini belirtiyor ve konfederasyon olarak yapılan tüm yanlış uygulamalara karşı Anayasamızdan doğan idari ve hukuki itiraz haklarımızı kullanacağımızı ifade ediyoruz. Hiçbir kamu emekçisi kendisini yalnız hissetmesin, yanlarında 200 bin kişilik Birleşik Kamu İş ailesi olduğunu unutmasınlar! Eti Maden ne mevcut yöneticilerin ne de siyasilerindir!  Eti Maden dün olduğu gibi yarınlarda da emekçilerin elinde yükselen, ülkemize katma değer katan güzide bir kurum olarak yüce Türk Milletinindir ve hep öyle kalacaktır.” açıklamalarında bulundu.

Haber: Nur Uysun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir