BANDAK Başkanı Civan: “Sarıkamış şehitlerini anarken duygulu anlar yaşadık”

Haberi sosyal medyada paylaşın!

Bandırma Dağcılık, Arama ve Kurtarma Derneği(BANDAK) Başkanı Kadri Civan, “Allahuekber Dağları zirvesine tırmanarak, Sarıkamış şehitlerinin 108. yıldönümünü anarken çok duygulandık” dedi.

Türkiye Dağcılık Federasyonu tarafından düzenlenen anma programı kapsamında, 3130 metre yüksekliğindeki Allahüekber Dağı zirvesindeki Sarıkamış Anıtı’na BANDAK üyesi 8 kişiyle tırmandıklarını belirten Civan, “Hava geçen yıllara göre daha soğuk olmamasına rağmen yine de soğukla mücadele ettik” diye konuştu.

1999 Körfez Depremi’nden sonra 2000 yılında kurulan, halen 158 üyesi bulunan derneğin, 20 Ocak 2023 Cuma günü olağanüstü genel kurulunu yapacağına işaret eden Civan, “Temmuz ayında çıkan 7405 sayılı yasa kapsamında, lisanslı sporcularımız olması dolayısıyla dernek statüsünden çıkarak, spor kulübüne dönüşeceğiz” dedi.

KAPIDAĞ YÜRÜYÜŞLERİ SÜRÜYOR

BANDAK olarak vatandaşlarla birlikte Kapıdağ’da, pazar günleri yürüyüşlerinin sürdüğünü, çarşamba günleri de Kapıdağ’a, dernek üyelerine özgü yürüyüşler gerçekleştirdiklerini vurgulayan Civan, şunları aktardı:

“Gerek Kapıdağ, gerekse Kazdağları ve Karadağ’a yaptığımız yürüyüşlerde çevre konusunda çeşitli olumsuzluklarla karşılaşıyoruz. Kapıdağ’da gördüğümüz önemli bir sorun da şu. Bandırma Orman İşletme Müdürlüğü’nün orman ürünleri işletmesi kapsamında ihale edilen şirket, ağaç kesimleri yapıyor. Ancak bizim gözlemimiz, bu kesimlerin düzensiz ve gelişigüzel yapıldığı şeklinde oluyor. Bu kesimlerin daha iyi denetlenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Kapıdağ, bölgedeki kırsal mahallelere zarar vermemek koşuluyla ‘Milli Park’ ilan edilirse iyi olacağını düşünüyoruz.”

SARIGÜN ORTAOKULU’NA BANDAK ELİ

Civan, Allahüekber Dağları’na tırmanışın başladığı ilk nokta olan Kars Sarıgün Köyü Ortaokulu’na da tişört bağışında bulunduklarını açıkladı.

BANDAK Başkanı Kadri Civan, bu yıl yapılacak “Erdek Uluslararası Kyzikos Ultra Maratonu”nun ana sponsorunun Bandırma Kültür ve Eğitim Vakfı olacağını belirterek, “Dernek olarak, yaklaşık 600 sporcunun katıldığı bu maratonun maddi yükünü kaldırmak artık bizi çok aştı. Tabii ki maratonun gerçekleşmesi için yine elimizden geleni yapacağız ama maratonun, artık daha profesyonel bir anlayışla düzenlenmesi gerektiğini düşünüyoruz” diye konuştu.

Haber: Önder Balıkçı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir