3. Balıkesir Arkeoloji Buluşmaları Sempozyumu başladı

Haberi sosyal medyada paylaşın!

Balıkesir Valiliği, Balıkesir Kent Konseyi ve Edremit’teki Antandros kazılarına destek veren Antandros Derneği’nin organize ettiği 3. Balıkesir Arkeoloji Buluşmaları Sempozyumu başladı.

Sempozyum’un ilk günü Prof. Dr. Havva İşkan Işık moderatörlüğünde Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nden Prof.Dr.Nurettin Arslan, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden , Prof. Dr. Neriman Şahin Güçhan, Ankara Üniversitesi Kültepe Kazı Başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu’nun davetli konuşmacı olarak katılımıyla gerçekleşti. Sunumlarda somut kültürel birikimin arkeoloji metodolojisiyle tanımlanarak çağdaş yaklaşımlar çerçevesinde belgelenmesi, korunması ve geleceğe aktarılarak sürdürülebilirliğinin sağlanmasını ele alındı. Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Abdullah Soykan, Balıkesir Arkeoloji Buluşmaları Sempozyumu’na katılanlara, katkılarından dolay teşekkür etti.

BANDIRMA EL BİRLİĞİYLE TANITILIYOR

Balıkesir Arkeoloji Buluşmaları Sempozyumu’nun Bandırma’da gerçekleşmesinden büyük gurur duyduklarını belirten Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun “Bandırma; sanayisi, limanı, üniversitesi olan ve 160 bin nüfusuyla 21 bin üniversite öğrencisine ev sahipliği yapan tarihiyle, kültürüyle, tarımıyla ve hayvancılığıyla dopdolu bir kent. Balıkesir’in lokomotif kentlerinden bir tanesi. Fakat bu zamana kadar turizmi, tarihi ve kültürünü tanıtma anlamında eksik kalmış bir yer. 2019 Yerel Seçiminin ardından Büyükşehir Belediye Başkanımız Yücel Yılmaz’ın önderliğinde Büyükşehir çatısı altında EMIIT Fuarı’na katıldık. Bandırma, o zamana kadar turizmi, tarihi ve kültürü açısından bu fuarlara daha önce hiç katılmamış. Orada Bandırma’mızın değerlerini anlattık. İnsanlar son kurşunun atıldığı kentin Bandırma olduğunu bilmiyorlarmış, Daskyleion Antik Kenti’ni, Kirazlı Manastırı’nı bilmiyorlarmış. Bandırma’nın tanıtımı için Büyükşehir Belediye Başkanımız bize kaynak sağladı, biz de üzerine koyarak profesyonel bir tanıtım filmi çektik; İDO’larda ve Türk Hava Yolları’nda gösteriliyor, çok güzel oldu. Kendisine teşekkür ediyorum. Edincik Mahallemizde; Valiliğimiz ve Büyükşehir Belediyemizle beraber çok güzel röleve ve restorasyon çalışmalarımız olacak.” dedi. Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir; Balıkesir’in tüm ilçeleriyle bütün olarak çok güzel bir şehir olduğunu söyledi. Bandırma Kaymakamı Engin Aksakal da “İlmek ilmek işleyerek yapıları ve açığa çıkan malzemeleri kırmadan, dökmeden somut bir şekilde ortaya çıkarma gayreti gerçekten çok önem arz ediyor ve çok değerli bir çalışma. Bu konuda başta Büyükşehir Belediye Başkanımız olmak üzere Valimize ve emeği geçen tüm kurum ile kuruluşlara şükranlarımı arz ediyorum.” dedi.

“DEĞERLERİMİZİ BALIKESİR’İN FAYDASINA DÖNÜŞTÜRÜYORUZ”

Balıkesir Kent Konseyi’ne teşekkür ederek konuşmasına başlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz “Belediyecilikte 5 tane şiarımız var. Katılımcı Belediyecilik de bunlardan bir tanesi. Şehirde söyleyecek sözü olan herkesin fırsat bulması ve işlerini yapmasını ifade ediyor. Bu anlamda Balıkesir’de bir birliktelik var. Siyasi görüşü ne olursa olsun, yaptığı işte uzman olan insanları bularak bir araya getirip, o değeri Balıkesir’in faydasına dönüştürmek. Bunda oldukça başarılılar. Çok fazla ödül aldık. Bu sempozyum sürdürülebilirlikle alakalı. Arkeolojik çalışmalar sürdürülebilir olduğunda başarıya ulaşılıyor. Bu noktada; Valimizin ve üniversitedeki hocalarımızın tam desteğini alıyoruz. Her geçen gün kamuoyunun da desteğini alarak artı bir değer olarak arkeolojik kazıları gündemde tutabiliriz. Balıkesir, Türkiye ve Dünya tarihi için önemli olan bu kazılarda görev alan ve sempozyuma destek veren tüm hocalarımıza çok teşekkür ediyorum. Yerel yöneticiler olarak tam destek veriyoruz. Şehrimiz için güzel işler yapmak istiyoruz.” diye konuştu.

Programa, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın yanı sıra; Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun, Erdek Belediye Başkanı Burhan Karışık, Bandırma Kaymakamı Engin Aksakal, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir, Balıkesir ve Bandırma Kent Konseyi üyeleri, akademisyenler ve vatandaşlar katıldı.

Sempozyumun ilk günü Bandırma Arkeoloji Müzesi ziyareti ile son buldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir