Orhan Erinç’in ardından

Haberi sosyal medyada paylaşın!

ÖNDER BALIKÇI

Gazeteciliğin gerçek duayenlerinden Orhan Erinç’i de sonsuzluğa uğurladık.

1957 yılından beri muhabirlik, istihbarat şefliği, yazı işleri müdürlüğü, genel yayın yönetmenliği, Cumhuriyet Vakfı Başkanlığı, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığı yapan Orhan Ağabey, günümüzde artık pek önemsenmeyen muhabirliğe ayrı bir değer verirdi. Röportaj, inceleme ve haber dallarında 8 gazetecilik başarı ödülü sahibi Orhan Erinç’le yıllardır çok ayrı bir dostluğumuz vardı.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin ülkemizin çeşitli kentlerinde düzenlediği gazetecilik meslek içi eğitimi seminerlerinde birlikte olduk. Onun konuşmacı olduğu bazı panellerin moderatörlüğünü yaptım. Bu panellerde engin mesleki deneyimiyle çok özel, ince ve önemli açıklamalarda bulunurdu. Konuları çok iyi bilir, irdeler ve yorumlardı.

2003 yılında, DÜNYA Gazetesi’nin ülke düzeyinde düzenlediği, Saygı Öztürk’ün yaygın basın, benim ise yerel basın ödüllerini kazandığımız “Nezih Demirkent Ödülleri” yarışmasının da seçici kurul üyesiydi.

Balıkesirli olan Orhan Erinç, tarafımdan Bandırma ve Erdek’te organize edilen çeşitli etkinliklere davetim üzerine hiçbir karşılık beklemeden gelmişti.

Son derece nazik, tam bir İstanbul beyefendisi kişiliğine sahipti.

Son yıllarda, kendisiyle telefonla görüşürdük. Konuşmamızın bitiminde her zaman “Eşiniz hanımefendiye selamlar” demeyi hiç unutmazdı.

Dürüst ve gerçek gazetecilere ihtiyacın her geçen gün arttığı bir dönemde Orhan ağabeyi özleyecek ve arayacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir