Görür, Marmara Denizi’nin güneyine de dikkati çekti

Haberi sosyal medyada paylaşın!

Jeolog ve Bilim Akademisi üyesi Prof. Dr. Naci Görür, fay hatlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunurken, Marmara Denizi’nin güneyine de dikkat çekti.

Merkez üssü Kahramanmaraş olup, 10 ilde büyük yıkımlar ve binlerce insanın ölümü ve yaralanmasına neden olan depremi üç gün önceden tahmin eden Görür, şunları söyledi:
“Maraş civarında olan bu depremler ve fayların stresi göz önüne alındığında Adana havzası ve İskenderun yöresinin dikkatle ele alınmasını öneririm. Bunun dışında Marmara Denizi’nin güneyi, Çanakkale, Balıkesir ve Bursa’nın da dikkatli olması gerekiyor. Keza İzmir yarımadası ve çevresi…Akdeniz kıyılarımızda Antalya, Muğla bölgesindeki kıyı kesimleri dikkatli olmalı. Kuzey Anadolu fayı üzerinde Erzincan, Bingöl, Karlıova asındaki bölgede büyük bir deprem bekliyoruz. Endişe ettiğimiz bir saha. Jeolojik verilere göre, Hakkari’de sıkıntı olabilir. Bizim dile getirdiğimiz büyük depremler 6 ve üstü büyüklüğünde düşünülebilir.”
Prof. Dr. Görür, İstanbul depreminin 2029 yılında olabileceğine işaret etti.

UZMANLARDAN DİKKAT ÇEKEN ÖNERİ

Öte yandan, jeofizik uzmanları, Kahramanmaraş merkezli depremde yeni yapılan binaların bile kağıt gibi yırtıldığına dikkati çekerek, “Depremlerdeki yıkıma karşı, inşaat mühendislerinin şantiye şefi olarak inşaat yapım sürecine daha fazla dahil olması gerekir” dediler.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir