Erdek zeytin ve tarımı suya hasret

Haberi sosyal medyada paylaşın!

Marmarabirlik’e bağlı 162 Sayılı Erdek Zeytin Tarım Satış Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Şenol, Kapıdağ zeytini ve tarımı için bir kez daha sulamanın önemine dikkati çekti.

MUHLE GÖLETİ PROJESİ

Kapıdağ zeytin ve tarımının, Yukarı Yapıcı Göleti’nden yararlanması konusunun gündemden düştüğüne işaret eden Şenol, şunları söyledi:

“Yukarı Yapıcı Göleti, 2004’te tamamlanmasına rağmen bir türlü Erdek ve Kapıdağ tarımının yararlanmasına açılamadı. Şimdi de 2050 yılına kadar içme suyu olarak kullanılması kararı çıktı. Ancak buna karşılık Muhle Göleti projesi tamamlandı ve ihale aşamasına geldi. Bu göletin devreye alınması, Kapıdağ zeytini ve tarımı için büyük kazanç olacaktır. Bu göletten yılda 1 milyon litre, içme suyu kalitesinde su elde edilecek. Çiftçilerimiz için adeta cankurtaran simidi olacaktır. Bu gölet, Çiftçınar, Oduncu Yolu, Kızaran Dere ve Konderya bölgelerindeki zeytinlikler için de yaşam kaynağı anlamına gelecektir. Ayrıca Kapıdağ’da da sulama için önemli kaynaklar bulduk. Erdek tarımı için su olmazsa olmazımızdır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir