Bandırma’da Yapı Denetim 190 km. uzakta!

Haberi sosyal medyada paylaşın!

Erdem ÖZCAN

Ülkeyi yasa boğan Türkiye depremi gözleri Bandırma’ya çevirdi. Bandırma önemliydi; Çünkü Bandırma 1. Derece deprem kuşağındaydı. En son etkili deprem, 20 Ekim 2006 tarihinde meydana gelen merkezi Bandırma’ya 20 kilometre mesafede Manyas Kuşcenneti gölü olan, Richter ölçeğine göre 5.2 şiddetindeki depremdi.
Ben saat 21.15’de bu depremi yaşadığım sırada Atatürk Caddesi’ndeydim. Büyük bir gürültü duydum. Yoğun araç trafiğinde araçlar çarpıştı sanmıştım. Birden işyerlerinden çıkan insanlar panik içindeydiler. Bir eczane önündeki aydınlatma direği hala sallanıyordu. Telefonlar kilitlenmiş ben dâhil kimse görüşemiyordu. İlk haberi geçtikten sonra merkezin Kuşcenneti olduğunu öğrenince yola çıktım. Yola çıktıktan 7-8 kilometre sonra telefonumun çektiğini yakınlarda bulunan Doğruca Köyü’nden arayan bir arkadaşım sayesinde öğrendim. 5 dakika içinde Doğruca’da idim. Ortalık ana-baba günü gibiydi. Cemaatin teravih namazından çıkmasının hemen ardından meydana gelen depremde minarenin külahı yıkılmıştı. Bazı evler ve işyerleri hasar görmüş, çeşitli nedenlerle 15 kişinin yaralandığı gerçekleşmiş ancak bir ölüm olayı meydana gelmemişti. Gölden ateş topu çıktığını görenler vardı. Daha sonraki yıllarda hasar gördüğünü öğrendiğim Sığırcı tren istasyonuna da gitmiştim. 110 yıllık Fransız yapımı tren istasyonunun bacası çökmüş, çatısı tam ortadan adeta ikiye bölünmüştü. Çok sağlam bir yapıydı. İç kısmında çatlaklar oluşmuştu. Tamir edildikten sonra bugün halen kullanılıyor.
Bu noktayı deprem uzmanı Dr. Oğuz Gündoğdu’ya söylemiştim O da, istasyon altından fay geçmiş olabilir; Bandırma’ya gelince bakarım demişti. Ancak Dr. Gündoğdu’nun vefat etmesi nedeniyle bu sözü maalesef gerçekleşmedi.
Bu olay da bize fay kırıklarının Bandırma’ya nekadar yakın olduğunu açıkça gösteriyordu.
Nitekim 2021 yılında hazırlanan plana göre Bandırma kent merkezine yakın olan 45 kilometre uzunluğundaki Edincik fayının 7.1, 35 kilometre uzunluğundaki Bandırma Fayı ise 6.8 büyüklüğünde deprem oluşturma potansiyeline sahip olduğu belirtildi.
Bunun için Bandırma’da yapılar çok iyi denetlenmeliydi ama denetim firmalarının Edremit ve Ayvalık’tan geldiğini öğrenince şaşırdım. İl genelinde kura sistemi kurulmuş. Kura çekilişinde kime çıkarsa denetimi o firma yapacaktı. Ama Edremit Bandırma’ya 190 km. uzakta, Ayvalık ise 225 kilometre…
Hâlbuki işte olay meydanda; yapı denetimlerinin nekadar önemli olduğu bugün ülkeyi yasa boğan depremde bir kez daha görüldü.
Bu durumda sağlıklı ve kaliteli bir denetim yapılabilinir mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir