Bandırma TED’de “Tiyatrolar Günü”

Haberi sosyal medyada paylaşın!

“27 Mart Dünya Tiyatro Günü” dolayısıyla Bandırma TED Koleji öğrencilerine “Meddah”, “Ortaoyunu” ve “Hacivat-Karagöz” gösterisi sunuldu.

Gösteride, okulun Genel Sanat Yönetmeni” Ufuk Nergiz, İlyas barut ve Ahmet Uysal rol aldılar.

Bandırma TED Koleji Genel Sanat Yönetmeni Ufuk Nergiz, “Öğrencilerimizi sık sık sanat ve kültür etkinlikleri ile buluşturmaya çalışıyoruz. Bugün de Dünya Tiyatrolar Günü” kapsamında onlarla birlikte olmaktan mutluluk duyduk” dedi.

Nergiz ve Barut, tiyatronun hiçbir zaman ölmeyeceğini vurgulayarak, “İnsanın olduğu her yerde tiyatro vardır ve olacaktır. Tabii ki tiyatronun da kendisini yenileyerek devam etmesi, dijital düzenlemeye de dikkat etmesi ve ülkeye yaygınlaştırılması gerekir. Yaşasın tiyatro!” diye konuştular. Nergiz ve Barut, beğendikleri tiyatro oyuncularının başında Genco Erkal ve Mahir Günşiray’ın geldiğini belirttiler.

Kültür Bakanlığı’nın “Somut olmayan kültürel miras taşıyıcıları” unvanına sahip olan ve merkezi Fransa’da bulunup, Türkiye’de Ankara ve Bursa’da şubeleri yer alan Uluslararası Kukla ve Gölge Oyuncuları Birliği(UNİMA) üyesi “Hayali” Ahmet Uysal ise 20 yıldan beri Anadolu’da “Gölge Oyunu” sergilediğine işaret etti.

Ufuk Nergiz ve İlyas Barut, Bandırma’da 2004 yılında “Kıyı Oyuncuları”nı kurmuş olup, bu çatı altında çok sayıda oyunu sahneye koymuşlardı.

Haber: Önder Balıkçı

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir