Kent Konseyi Engelsiz Meclisi’nde farkındalık açıklaması

Haberi sosyal medyada paylaşın!

Bandırma Kent Konseyi Engelsiz Meclisi 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü kapsamında basın açıklaması gerçekleştirdi.

Downlu bir birey annesi olan Ülkü Aslankurt, açıklamada ilk kez 1866 yılında tanımlamayı yapan bilim adamının soyadı ile anılan Down Sendromu’nun fazladan bir kromozomun neden olduğu genetik bir farklılıktık olduğunun bilgisini verdi. 21.kromozomun 3 tane olması sebebiyle 21 Mart’ın Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü olarak kabul edildiğini aktaran Aslankurt, Down Sendromlu bireylerin eğitim hayatında, iş hayatında ve sosyal yaşamda eşit ve bağımsız bir şekilde yer bulduğu, hayata melek ifadesiyle değil, birey olarak katıldıkları kapsayıcı bir geleceğe yönelik farkındalık oluşturmak istediklerine dikkat çekti.

Down Sendromlu bireylerin, her birey gibi kimseye muhtaç olmadan hayatlarını devam ettirebilmelerinin en temel insan haklarından biri olduğunun önemle altını çizen Aslankurt, “Doğdukları andan itibaren eğitimleri başlamalı. 2018 Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliğinde yeralan 0-36 ay erken çocukluk eğitimi konusunda minicik bir ilerleme kaydedemedik. 0-36 ayda ailenin ve bebeğin birlikte alacağı bu temel özel eğitim 36 aydan sonra devam edeceği kaynaştırma eğitimine hazırlar. Kaynaştırma ( akran) eğitimi Down Sendromlu bireyler için çok önemlidir. Fotografik hafızalarının çok iyi olması akran eğitimiyle doğru desteklenirse başarı getirmektedir. Akran eğitiminde eğitim camiamızında farkındalığını arttırmak için çalışmalarımıza devam edeceğiz.” dedi.

Her birey gibi Down Sendromlu bireylerinde yetenekleri olduğunu vurgulayan, Aslankurt, “Spor ve sanat alanındaki başarıları yadsınamaz. Bilime dayalı doğru bilginin ışığında Down Sendromlu bireylerin desteklenmesi için farkındalık yaratmaya , tüm kapıları çalmaya devam edeceğiz. Onların adına değil onlarla birlikte kararlar aldığımız onlarında hayatın içinde olduğu güzel günler için eğitimlerine destek verin.” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir